Ertürk, ‘Kurulduğu günden bugüne hem belediyemize hem de doğaya ciddi bir katkısı bulunuyor’

Domaniç Belediyesi tarafından Çiflik köyü yakınlarına kurulan Güneş Enerji Santrali, kurulduğu günden 2023 yılı sonuna kadar toplam 1.343,71 mWh enerji üretti.

Ülkemizin coğrafi konumunun, güneş enerjisinden faydalanma potansiyeli açısından yüksek olduğu bilinmekte. Dünyada artan nüfus ile birlikte kalkınmada önemli bir yer tutan sanayi sektörünün enerji tüketimi de artmakta. Bu sebeple enerji ihtiyacının farklı enerji kaynakları ile elde edilmesi zorunlu hale gelmekte ve bu anlamda Domaniç Belediyesi de GES Projesini 2021 yılında tamamladı.

Güneş Enerji Santrali Projesi ile maddi gelirin yanı sıra doğayı koruma anlamında ciddi katkılarından bahseden Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Ertürk, yaptığı açıklamasında, “Güneş enerjisi, sınırsız enerji kaynağı güneşten faydalanması sebebi ile tükenmeyen bir enerji türüdür. Yenilebilir ve temiz enerji olması sebebi ile çevreye zararlı duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi etkileri yoktur. Çevreci ve Yenilenebilir Enerji kaynaklarının değerini çok iyi bildiğimiz için 360 KWH’lık GES projemizi 2021 yılında faaliyete geçirmiştik.

Güneş Enerji Santralimiz kurulduğu günden bugüne kadar 1.343,71 mWh enerji üretmiştir. 2023 yılında enerji santrali sayesinde 712,68 ton dünyaya karbondioksit emisyonu tasarruf edilmiştir. Eğer bu enerji termik santrali olsaydı bacasından 712,68 ton karbondioksit salınımı gerçekleşmiş olacak ve dünyaya karbondioksit salınımı gerçekleşecekti. Yani tamamen Güneş enerji santralimiz doğaya zarar vermeyen bir enerji üretim merkezidir. Bu karbondioksit emisyon emilimi için 18 bin 274 ağacın fotosentezine tekabül ediyor. Ayrıca, 2 milyon 859 bin 885 kilometre yapan aracın karbondioksit emisyon emilimini sağlamaktadır. İlçemize kazandırdığımız Güneş Enerji Santralimiz ilçemize enerji sağlamakla birlikte doğaya da önemli ölçüde katkı sağlamaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir